1. Dzisiaj (niedziela) 29. września przypada święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Zgodnie z zapowiedzią, o godzinie 16.30 w kościele będzie nabożeństwo do Św. Michała Archanioła. Przy zakrystii można złożyć osobiste intencje, które zostaną odczytane w trakcie nabożeństwa. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!
2. We wtorek 01. października rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe ku czci Matki Bożej. Nabożeństwa różańcowe będą w niedziele o godzinie 16.30, a w dni powszednie o godzinie 17.30. Od poniedziałku do soboty o godzinie 7.30 – tak jak dotychczas – Różaniec jest prowadzony przez Wspólnotę Żywego Różańca. Każdego dnia za wspólne odmawianie Różańca w kościele lub w rodzinie możemy uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za siebie albo za jakąś osobę zmarłą na sposób wstawiennictwa.
3. Nabożeństwa związane z pierwszymi dniami miesiąca po Mszy Świętej o godzinie 8.00.
4. W pierwszy piątek miesiąca (04. października) spowiedź święta od godziny 16.30. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, z okazji pierwszego piątku miesiąca, po Mszy Świętej porannej.
5. Nawiedzenie chorych w tym miesiącu: Ks. Piotr z posługą do chorych uda się w piątek, 04. października, po porannej Mszy Świętej. Ze względu na święto patronalne Żywego Różańca, ks. proboszcz z posługą do chorych uda się również w piątek, 04 października, od godziny 8.00. Ks. Maciej do swoich chorych uda się w sobotę 05. października od godziny 8.00.
6. W poniedziałek 07. października przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jest to dzień patronalny Wspólnot Żywego Różańca. W sobotę 05. października, po Mszy Świętej o godzinie 8.00 spotkanie Żywego Różańca przy kawie w bibliotece.
7. Dzieci przygotowujące się do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców zapraszamy do kościoła na poświęcenie różańców za dwa tygodnie, w niedzielę 13. października, na Mszy Świętej o godzinie 11.00.
8. Spotkania biblijne w październiku zostają zawieszone.
9. W sobotę 05. października wspomnienie Świętej Faustyny Kowalskiej, Misjonarki Bożego Miłosierdzia – suma odpustowa w parafii pw. Miłosierdzia Bożego o godzinie 12.00.
10. W sobotę 05. października odbędzie się w Inowrocławiu rodzinna procesja różańcowa w intencji Ojczyzny. Rozpoczęcie o godzinie 8.00 Mszą świętą w Bazylice Imienia NMP (tzw. Ruina), po której procesja różańcowa do kościoła farnego Świętego Mikołaja, gdzie na zakończenie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu.
11. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w sobotę 05. października, o godzinie 15.00, wyjazd spod kościoła do Płonkowa dla zapisanych osób na uroczystości związane z bł. ks. Marianem Skrzypczakiem, w czasie których nasza parafia otrzyma relikwie bł. ks. Mariana.
12. Ze względu na prace przed kaplicą, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00 od tego tygodnia – do odwołania – będą w kościele.
13. W ubiegłą niedzielę dla powodzian zebraliśmy 10.060,00 zł. Pieniądze zostały przekazane Caritas naszej Archidiecezji. Za wszystkie ofiary składamy Bóg zapłać!
14. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Barbarę Przekwas, Mirosławę Wojtyniak, Łucję Mikołajczak, Krystynę Maćkowiak, Krystynę Puszkiewicz, Leszka Walczaka oraz Andrzeja Erber. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
ZNAK ŚWIATŁA ZAPALONEJ ŚWIECY
Niejednokrotnie, będąc w innych kościołach czy sanktuariach, widzimy przed bocznymi ołtarzami czy jakimiś figurami i obrazami płonące świece. Niejednokrotnie również w naszych domach czy mieszkaniach zapalamy świece. I w naszym kościele czy kaplicy pojawiają się od czasu jakieś świece na baterię. Rozumiemy jednak, że jest różnica między „sztuczną”, elektryczną świecą, a żywym płomieniem. Dlatego też i w naszym kościele i w kaplicy pojawiły się świeczniki do świec z żywym płomieniem.
Jaka jest symbolika płonącej świecy? Tematyka światła wraz z jego symboliką jest dość szeroko obecna w tekstach biblijnych. Ciemność to niepewność, obawa i lęk. Jej światło rozprasza ciemność. Do symbolu światła nawiąże też w Ewangelii Jana sam Jezus, gdy mówi o sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8). Mówiąc o sobie, że jest dla świata światłem Jezus uczy, że także jego uczniowie mają być takim światłem: „Wy jesteście światłem świata… Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5). Każdy uczeń Chrystusa ma więc być taką lampką, świecą czy pochodnią.
Aby więc w świecie płonęło światło Chrystusa, by płonęło też nasze światło przed ludźmi – tak by mogli chwalić niebieskiego Ojca – trzeba, by spłonął „wosk” naszego ja, naszych marzeń, naszych sił, naszych starań. Wezwani do tego, by być światłem, nieuchronnie musimy się spalać. To nasz dar dla Boga, dla Jezusa i jego Ewangelii. Po prostu: bycie światłem kosztuje. Musi kosztować. Te właśnie prawdy mogą uzmysławiać nam zapalone w kościołach świece.
Być światłem, jak Chrystus światłem dla świata, być gotowym do działania dla tej sprawy, spalać się dla niej – to trzy wymiary symboliki płonącej świecy.