Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata –  20. listopada 2022 r.

  1. Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela roku kościelnego. Po Mszy św. o godzinie 9.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do NSPJ i akt oddania. Za uczestnictwo w tym akcie można uzyskać odpust zupełny.
  2. Dzieci przygotowujące się do I. Komunii św. otrzymają dzisiaj na Mszy św. o godzinie 11.00 poświęcone książeczki. Od tego dnia mają być dla nich pomocą w modlitwie i nasłuchiwaniu Pana Boga, który powinien królować w ich myśleniu i działaniu.
  3. Od dzisiaj przed Mszami o godzinie 8.00, 9.30 i 12.30 modlimy się za zmarłych polecanych w rocznych Wymieniankach. Przy przepisywaniu mogły wkraść się jakieś nieścisłości. Prosimy na to zwrócić uwagę i jeśli jakieś są, to prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii.
  4. Przyszła niedziela rozpoczyna Adwent, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Od przyszłej niedzieli będzie można pod chórem lub w biurze parafialnym nabywać poświęcone opłatki i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy DzieciomCaritas”.
  5. Zgodnie z informacjami z ubiegłej niedzieli, dzisiaj po Mszach św. możemy wesprzeć ofiarą działania pomocowe dla Ukrainy. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!
  6. W środę 30. listopada przypada 60. rocznica święceń kapłańskich ks. Piotra Franków, który mieszka na terenie naszej parafii i pomaga w sprawowaniu sakramentów. Msza św. jubileuszowa będzie sprawowana w naszym kościele przez ks. Piotra w najbliższą sobotę 26. listopada o godzinie 12.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji ks. Piotra.
  7. W sobotę 26. listopada zapraszamy do wspólnej modlitwy o pokój; rozpoczęcie o godzinie 17.00.
  8. Z okazji wspomnienia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w wigilię jej święta, ks. kan. Paweł Kowalski, diecezjalny duszpasterz kolejarzy, zaprasza Braci Kolejarzy, Emerytów oraz Rodziny Kolejarskie do udziału we Mszy Św. w czwartek 24. listopada o godzinie 18.00 w kościele Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Po Mszy Św. zaprasza na spotkanie przy stole w dawnej kaplicy.
  9. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Zdzisławę Cholewińską oraz Monikę Sztekman. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

 

KSIĄŻECZKA DO NABOŻEŃSTWA

Kolejnym etapem w przygotowaniu dzieci klas III. do Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej jest poświęcenie i wręczenie książeczek do nabożeństwa. Dzieci te otrzymają za chwilę poświęcone książeczki. Od tego dnia mają być dla nich pomocą w modlitwie i nasłuchiwaniu Pana Boga, który powinien królować w ich myśleniu i działaniu.

Modlitewniki te są dla większości z nas książkami emocjonalnymi. Zasadniczo nieistotny jest ich twórca (redaktor) czy nawet tytuł, funkcjonują po prostu jako książeczka. W pamięć zapada szczególnie ta pierwsza, otrzymywana na ogół w okresie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Gdy przywołuję w myślach mój pierwszy modlitewnik, powraca nie tyle całościowy układ książeczki, ile jej okładka (pamiętam jak sam wielokrotnie ją naprawiałem, bo się rozsypywała); powracają również konkretne modlitwy i ilustracje towarzyszące rozważaniom nabożeństwa różańcowego, drogi krzyżowej, czy Gorzkich Żali. Wydaje się, że właśnie ta emocjonalna otoczka nałożona na tematykę i przeznaczenie książeczek do nabożeństwa (ich funkcję przewodnika, pośrednika w relacjach z Bogiem) jeszcze mocniej je „sakralizuje” i sprawia, że często przechowujemy je jako cenne relikwie.

Ta poświęcona książeczka komunijna, którą dzieci otrzymują w dzisiejszą niedzielę, niech będzie często przez nie używana. Niech rodzice i dziadkowie pomagają swoim dzieciom i wnukom w korzystaniu z niej jako pomocy do tego, aby często zwracały się do Pana Boga słowami modlitw, które tam zostały umieszczone.