Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 21. listopada 2021 roku

  1. Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela roku kościelnego. Po Mszy św. o godzinie 9.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do NSPJ i akt oddania. Za uczestnictwo w tym akcie można uzyskać odpust zupełny.
  2. Dzieci przygotowujące się do I. Komunii św. otrzymają dzisiaj na Mszy św. o godzinie 11.00 poświęcone książeczki. Od tego dnia mają być dla nich pomocą w modlitwie i nasłuchiwaniu Pana Boga, który powinien królować w ich myśleniu i działaniu.
  3. Od dzisiaj przed Mszami o godzinie 8.00, 9.30 i 12.30 modlimy się za zmarłych polecanych w rocznych Wymieniankach. Przy przepisywaniu mogły wkraść się jakieś nieścisłości. Prosimy na to zwrócić uwagę i jeśli jakieś są, to prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii.
  4. Przyszła niedziela rozpoczyna Adwent, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Od przyszłej niedzieli będzie można pod chórem lub w biurze parafialnym nabywać poświęcone opłatki i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy DzieciomCaritas”.
  5. Za tydzień, w I. niedzielę Adwentu nastąpi oficjalne włączenie przygotowujących się do bierzmowania do grona kandydatów do przyjęcia tego sakramentu:

– dla klas I. szkół średnich na Mszy św. o godzinie 9.00 – próba dla nich w sobotę 27. listopada o godzinie 9.00;

– dla klas VIII. na Mszy św. o godzinie 12.30 – próba dla nich w czwartek 25. listopada o godzinie 18.30.

  1. W tym tygodniu we wtorek nie będzie spotkania w ramach szkoły modlitwy.
  2. Klub Inteligencji  Katolickiej w Inowrocławiu zaprasza na wykład O. dra Franciszka Chodkowskiego rekolekcjonisty, franciszkanina: „Co nam przeszkadza iść za Chrystusem?”. Spotkanie odbędzie się w parafii Św. Jadwigi Królowej we wtorek 23. listopada o godzinie 17.30 i będzie poprzedzone Mszą Św. o godzinie 17.00 w tym kościele.
  3. Z okazji wspomnienia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w wigilię jej święta, ks. kan. Paweł Kowalski, diecezjalny duszpasterz kolejarzy, zaprasza Braci Kolejarzy, Emerytów oraz Rodziny Kolejarskie do udziału we Mszy Św. w środę 24. listopada o godzinie 18.00 w kościele Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Po Mszy Św. zaprasza na spotkanie przy stole w dawnej kaplicy.
  4. Odpowiadając na apel Przewodniczącego Episkopatu Polski dzisiaj (niedziela) po Mszach św. możemy wesprzeć ofiarą do puszek działania pomocowe Caritas na terenach przygranicznych. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!
  5. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Stanisława Erber oraz Jerzego Orczyka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

 

KSIĄŻECZKA DO NABOŻEŃSTWA

Kolejnym etapem w przygotowaniu dzieci klas III. do Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej jest poświęcenie i wręczenie książeczek do nabożeństwa. Dzieci te otrzymają za chwilę poświęcone książeczki. Od tego dnia mają być dla nich pomocą w modlitwie i nasłuchiwaniu Pana Boga, który powinien królować w ich myśleniu i działaniu.

Modlitewniki te są dla większości z nas książkami emocjonalnymi. Zasadniczo nieistotny jest ich twórca (redaktor) czy nawet tytuł, funkcjonują po prostu jako książeczka. W pamięć zapada szczególnie ta pierwsza, otrzymywana na ogół w okresie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Gdy przywołuję w myślach mój pierwszy modlitewnik, powraca nie tyle całościowy układ książeczki, ile jej okładka (pamiętam jak sam wielokrotnie ją naprawiałem, bo się rozsypywała); powracają również konkretne modlitwy i ilustracje towarzyszące rozważaniom nabożeństwa różańcowego, drogi krzyżowej, czy Gorzkich Żali. Wydaje się, że właśnie ta emocjonalna otoczka nałożona na tematykę i przeznaczenie książeczek do nabożeństwa (ich funkcję przewodnika, pośrednika w relacjach z Bogiem) jeszcze mocniej je „sakralizuje” i sprawia, że często przechowujemy je jako cenne relikwie.

Ta poświęcona książeczka komunijna, którą dzieci otrzymują w dzisiejszą niedzielę, niech będzie często przez nie używana. Niech rodzice i dziadkowie pomagają swoim dzieciom i wnukom w korzystaniu z niej jako pomocy do tego, aby często zwracały się do Pana Boga słowami modlitw, które tam zostały umieszczone.