Prymas Polski: “Polska niepodległa to (…) dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim”

W niedzielę, 19 sierpnia ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w naszej parafii. Okazją do tego był przyjazd do naszej wspólnoty “Mobilnej Ambasady Niepodległej” wraz z ikoną Matki Bożej Współczującej. 

„Udział w Eucharystii zobowiązuje do pomocy innym, a zwłaszcza ubogim, ucząc nas przechodzenia od Ciała Chrystusa do ciała braci, gdzie oczekuje, że Go rozpoznamy, będziemy Jemu usługiwali, oddawali cześć i miłowali” – wskazał za Franciszkiem Prymas.

„Udział w Eucharystii – mówił dalej – zobowiązuje nas, wierzących, abyśmy nie zajmowali się kwestią uchodźców i migrantów, ale przychodzili im konkretnie z pomocą. Ma nam otwierać serca na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy, byśmy byli z nimi na modlitwie, ale i w konkretnie wyciągniętej do pomocy dłoni. To nie lęk czy strach ma nami kierować, ale miłość Chrystusa” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do świętowanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o której „Mobilna Ambasada Caritas” przypomina. Jak stwierdził, w 100-lecie niepodległości musimy sobie ze szczególną mocą za św. Janem Pawłem II powtarzać, że Polska wolna, Polska niepodległa, że polskość „to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”.

„Niepodległa Polska to nie mury i zasieki, wznoszone z lęku czy nienawiści, ale dłonie wyciągnięte w geście przebaczenia i miłości, jedni ku drugim” – dopowiedział Prymas kończąc homilię wskazaniem św. Pawła Apostoła z czytanego dziś Listu do Efezjan, aby wyzyskać chwilę sposobną, postępować jak mądrzy i za wszystko zawsze dziękować Bogu.

Po zakończonej Mszy św. ks. prymas wraz z wolontariuszami odwiedził pomieszczenia Caritas mieszące się pod kościołem. 

relacja za www.prymas.pl

Świadectwa Macieja Dubienieckiego i Syryjczyka Farida Aboujraba 

Relacja w TVP Bydgoszcz

Relacja w TVP Bydgoszcz