Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 25 marca 2018 r

 1. Ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godzinie 16.00.
 2. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę okazja do spowiedzi świętej od godziny 16.30 do 17.00 i od 17.30 do 18.00. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz w Święta okazji do spowiedzi św. nie będzie.
 3. W Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii – w Katedrze w Gnieźnie o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza św. Krzyżma. W naszej Parafii Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne, o godzinie 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, która będzie w kaplicy i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godziny 22.00. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W Wielki Czwartek na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będziemy się modlić w sposób szczególny w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Zapraszamy na nią dzieci przygotowujące się do I. Komunii św. i ich bliskich.

 1. W Wielki Piątek – dzień męki Chrystusa – możliwość adoracji Chrystusa w Ciemnicy od godziny 7.00. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godziny 22.00. Ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ścisły. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. W Wielki Piątek nie ma możliwości uzyskania dyspensy od tych obowiązków. W Wielki Piątek nie będzie spotkania dla młodych „Teologia przy kawie”. Następne odbędzie się w piątek po Wielkanocy. 
 1. W Wielką Sobotę możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godziny 7.00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę w kościele co godzinę od godziny 10.00 do 15.00; w Marulewach przy figurze o godzinie 10.00, w Trzaskach w świetlicy o godzinie 10.30. Ofiary składane w trakcie poświęceń pokarmów przeznaczone zostaną na remont dachu kościoła.

W Wielką Sobotę o godzinie 9.00 będą miały miejsce ostatnie obrzędy przed przyjęciem chrztu dorosłego katechumena: obrzęd oddania symbolu wiary i obrzęd „Effeta”. Zapraszamy do udziału i modlitwy w intencji przyjmującego chrzest Aleksandra.

 1. Parafialny Zespół Caritas w Wielką Sobotę przy poświęceniu pokarmów będzie rozprowadzał świeże chlebki na stół wielkanocny oraz świece. Dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów paczek dla potrzebujących naszej Parafii. Za wszelkie ofiary składane do puszek w kaplicy i w kościele, za świece oraz za chlebki wielkanocne składamy serdeczne Bóg zapłać!

Wydawanie paczek wielkanocnych dla potrzebujących w Parafialnym Punkcie Caritas będzie w poniedziałek 26 marca od godziny 17.00 do 18.00.

 1. Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę – stanowiącą centrum Świętego Triduum Paschalnego i całego roku kościelnego – rozpoczniemy o godzinie 20.00. Na liturgię zapraszamy ze świecami. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie Mszy Świętej Wigilii Paschalnej Procesja rezurekcyjna.
 2. Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będą o godzinie: 7.00 – Msza św. Rezurekcyjna, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00; nie będzie Mszy św. o godzinie 8.00. W II. Święto Msze św. będą tak, jak w każdą niedzielę, a więc o godzinie: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00.
 3. Ze względu na Wielki Tydzień oraz oktawę Wielkanocy w tym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będzie obchodzona w poniedziałek po II. Niedzieli Wielkanocnej, czyli 8 kwietnia.
 4. W Wielkim Tygodniu biuro parafialne będzie nieczynne.
 5. Zachęcamy do czytania Przewodnika Katolickiego – dzisiaj dodatek – książeczka „5 minut z Bogiem”.
 6. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Wiesławę Bębnistę, Stefana Ziółkowskiego, Kazimierza Popiołka, Henryka Radwańskiego, Mirosława Józwiaka, Michała Hryszkiewicza oraz Tadeusza Trawczyńskiego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Mały Płomień Ducha nr 135