II Bal Charytatywny

Ponad 180 osób bawiło się  w ostatni piątek karnawału podczas drugiej edycji Balu Charytatywnego. Uroczystą galę pod hasłem „Niech Inowrocław przepełnia dobro” poprowadziła Małgorzata Rogatty prezenterka TVP Bydgoszcz wspólnie z księdzem Marcinem Łojko. Organizatorem tego przedsięwzięcia był  Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu.

Na zaproszenie organizatorów wśród gości pojawił się m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, ks. Prałat Krzysztof Stawski – dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Jadwiga Kalinowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, Rafał Walter – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Alicja Szemczak –  kierownik ośrodka interwencji kryzysowej przy PCPR.

– Ideą naszego Balu była i jest nadal promocja dobroczynności  w naszym mieście oraz zachęta, by ludzie chętniej angażowali się w wolontariat i wszelkie formy tej aktywności bo społeczeństwo się starzeje i ciągle jest potrzeba wolontariuszy. Ponadto żyjemy w czasach, które na piedestał wynoszą postawy egoistyczne, zagrażające człowiekowi. Tego typu sytuacje prowadzą do ślepoty i braku zauważenia osób potrzebujących pomocy. Stąd doszliśmy do wniosku, by może w bardzo zaskakujący sposób  promować na terenie Inowrocławia idee wolontariatu i dzieł miłosierdzia – mówi ks. Marcin Łojko, pomysłodawca balu.

W tym roku po raz pierwszy w czasie trwania balu przeprowadzono licytację przedmiotów podarowanych przez znane osoby życia publicznego. Wśród podarowanych rzeczy znalazły się: piłka z autografami piłkarzy reprezentacji Polski, kalendarze i książki z autografami Kuby Błaszczykowskiego oraz siatkarek Poli Budowlanych Toruń. Oprócz tego licytowano także kubki i płyty z autografami m. in. Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Pawła Domagały czy Mieczysława Szczęśniaka oraz Natalii Kukulskiej. Środki uzyskane w ten sposób zostaną przekazane na zakup leków i żywności dla osób najbardziej potrzebujących.

W czasie gali nie zapomniano o osobach, instytucjach i firmach, które wspierają regularnie dzieła charytatywne. Jako podziękowanie za swoje zaangażowanie z rąk dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej otrzymali statuetki: „Anioły Dobroci”.

Bal karnawałowy zakończył się następnego dnia rano, lecz nie skończyły się trwające dzieła i, jak zapewniają organizatorzy, już rodzą się nam nowe pomysły na niesienie pomocy potrzebującymi wspieranie osób starszych. Już niedługo bo w maju kolejne duże przedsięwzięcie Parafialnego Zespołu Caritas, jakim będzie konferencja poświęcona wolontariatowi.

– Czujesz potrzebę zrobienia czegoś wyjątkowego dołącz do nas i zostań Aniołem Dobroci! Więcej informacji gdzie i jak włączyć się do współpracy znajdziesz na stronie www.swietyduch.pl lub na naszym profilu na Facebooku wpisując Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu – zachęca ks. Marcin Łojko.

Materiał dzięki uprzejmości TVP Bydgoszcz.