6. Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018 roku

 1. W dzisiejszą niedzielę – na pamiątkę pierwszego objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes 160 lat temu (11 lutego 1858 r.) – obchodzimy 26. Światowy Dzień Chorego. W tym roku tematem Dnia Chorego są słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, kieruje do swojej Matki Maryi i do św. Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27). W naszych modlitwach pamiętajmy o chorych i wszystkich opiekujących się chorymi.
 2. Dzisiaj – w drugą niedzielę miesiąca – zbiórka inwestycyjna na cele parafialne. Od tego miesiąca zbieramy środki na remont dachu kościoła. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. Biblioteka Parafialna czynna jest dzisiaj po Mszach św. przedpołudniowych.
 4. Od dzisiejszej niedzieli całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy będzie codziennie, tzn. także w niedziele i święta. Wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie przed pierwszą Mszą św. sprawowaną w kościele, zakończenie przed ostatnią Mszą św.
 5. W piątek 09 lutego odbył się Bal Charytatywny organizowany przez Parafialny Zespół Caritas. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego balu, w szczególności ks. Marcinowi Łojko, bez którego pracy wydarzenie to nie doszłoby do skutku.
 6. W środę 14 lutego przypada Popielec i rozpoczyna się Wielki Post. Na znak pokuty tego dnia przyjmujemy popiół na nasze głowy. Msze św. z posypaniem głów popiołem w Środę Popielcową będą o godzinie: 8.00, 9.30, 16.30, 18.00 i 19.30. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Post ścisły polega na tym, że wolno najeść się jeden raz do syta, a dwa razy lekko się posilić. Prawem o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. W Środę Popielcową nie ma dyspensy od tych obowiązków.
 7. W Środę Popielcową rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Mariusz Marszałek, były kapelan Arcybiskupa Wileńskiego, który głosił w naszej parafii homilie w jedną z niedziel w 2016 r. Ks. Mariusz jest autorem książki pt. „Kapłan według serca mego”, o bł. ks. Michale Sopoćko, który był spowiednikiem św. Siostry Faustyny i propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego.

 

Program rekolekcji:

Środa Popielcowa oraz I. Niedziela Wielkiego Postu: nauki na wszystkich Mszach Świętych.

Czwartek: nauki na Mszach Świętych o godzinie 8.00 i 18.00. Zapraszamy szczególnie osoby starsze, chore, zmagające się ze swoim krzyżem codzienności. W trakcie Mszy św. będziemy udzielać chętnym sakramentu chorych.

Piątek: zapraszamy do przeżycia Drogi Krzyżowej po Mszach św. o godzinie 8.00 i o 18.00. Droga Krzyżowa dla dzieci o godzinie 16.30 – dzieci serdecznie zapraszamy.

Sobota: na Mszę św. o godzinie 8.00 zapraszamy szczególnie członków wszystkich ruchów i stowarzyszeń parafialnych – zarówno starszych jak i młodych.

Ofiary na tacę w czwartek, piątek i sobotę przeznaczymy na pomoc duszpasterską dla Ks. Rekolekcjonisty. Za ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

Drogi Krzyżowe w piątki: w tym tygodniu dla dorosłych po Mszy św. o godzinie 8.00 i o 18.00. Dla dzieci o godzinie 16.30.

Gorzkie Żale w niedziele o godzinie 16.00 (ofiary zbierane podczas tego nabożeństwa przeznaczone będą na kwiaty i budowę Grobu Pańskiego).

 1. Przypominamy o bardzo ważnym uczynku chrześcijańskim, jakim jest jałmużna wielkopostna. W kaplicy wieczystej adoracji i w kościele można składać ofiary do skarbonek. W Wielkim Poście nasz Parafialny Zespół Caritas, na podobieństwo Wigilijnego Dzieła Pomocy dzieciom, będzie rozprowadzał także świece. Zebrane pieniądze przeznaczymy na pomoc potrzebującym.
 2. Młodzież zapraszamy na „Teologię przy kawie” w piątek 16 lutego o godzinie 19.00 na plebani. W ramach spotkania gościć będziemy Jagodę i Rafała Kabacińskich z Brukseli, którzy powiedzą o teologii na Czarnym Lądzie i jak dobrze pomagać Afryce.
 3. W tym tygodniu biuro parafialne czynne będzie jedynie w piątek i w sobotę.
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika katolickiego”. W obecnym numerze m.in. o sensie wielkopostnych postanowień oraz w 160.. rocznicę objawień o cudach dziejących się w Lourdes.
 5. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Jana Wereszczyńskiego oraz Jerzego Barczaka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Mały Płomień Ducha nr 129