Ostatnie pożegnanie księdza prałata Franciszka Resiaka

We wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika (26 grudnia 2013 r.) w wieku 79 lat zmarł twórca naszej wspólnoty parafialnej, budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz,  ksiądz prałat Franciszek Resiak.

Uroczystości żałobne związane z pożegnaniem Zmarłego rozpoczęły się w niedzielę 29 grudnia o godzinie 16.00. Podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez ks. biskupa Wojciecha Polaka miało miejsce wprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła. W czasie uroczystości homilię wygłosił wikariusz naszej parafii, w latach osiemdziesiątych, ks. prałat Stanisław Kotowski. W swoim słowie podzielił się swoim osobistym wspomnieniami o zmarłym księdzu Franciszku. Mówił o Jego wytrwałości, sile i niezłomności, które były tak bardzo potrzebna w czasach, kiedy wznoszono parafialną świątynię.

Następnego dnia, w poniedziałek 30 grudnia odbył się pogrzeb Zmarłego Proboszcza naszej parafii. Uroczystości przewodniczył ks. biskup Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił ks. Antoni Balcerzak, przyjaciel ks. Franciszka. Kierując swoje słowo do wiernych podkreślał niezachwiana wiarę Zmarłego i cechy osobowości, które Go wyróżniały.
„Najwspanialszym owocem posługi śp. ks. Franciszka Resiaka w Inowrocławiu jest i zawsze będzie ten wspaniały kościół, w którym się dziś znajdujemy, ale przede wszystkim ta cudowna wspólnota ludzi, która dzisiaj żegna swojego duszpasterza” – zakończył homilię ks. Balcerzak.

Po Eucharystii niekończący się kondukt przeszedł w żałobnej procesji ulicami: Jagiellońską, Krzywoustego, Lipową i Kątną na cmentarz przy ulicy Marulewskiej, gdzie uroczyście złożono ciało Zmarłego do grobu w miejscu pochówku duchownych.

W uroczystościach żałobnych, oprócz tłumów parafian, uczestniczyli byli współpracownicy Ks. Prałata w liczbie kilkudziesięciu kapłanów, a także przedstawiciele władz miejskich oraz liczne poczty sztandarowe. Liturgię uświetniła Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalni Soli „SOLINO”.