NIEDZIELA PALMOWA – 20 MARCA 2016 r.

1. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę pół godziny przed każdą Mszą Świętą okazja do spowiedzi świętej. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz w Święta okazji do spowiedzi św. nie będzie.

2. Ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w oparciu o Całun Turyński w dzisiejszą niedzielę o godz. 17.00. Po Gorzkich Żalach jest możliwość obejrzenia po raz ostatni w Sali Konferencyjnej dokumentalnego filmu o Całunie Turyńskim. Film ten trwa ok. godziny.

3. W dzisiejszą niedzielę po Mszach Świętych w ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży we wszystkich kościołach Archidiecezji Gnieźnieńskiej na polecenie Księdza Prymasa przeprowadzana jest zbiórka do puszek na dofinansowanie wyjazdu młodzieży z naszej Archidiecezji do Krakowa. Dodatkowo na Mszach świętych o godz. 9.30 i 11.00 gra zespół ,,Syjon” z Parafii św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Po Mszach św. wystawią stoisko z gadżetami związanymi ze Światowymi Dniami Młodzieży. Dochód z tej sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie młodych ze Wschodu. W dalszym ciągu można zapisywać się na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Szczegóły oraz zapisy u ks. Marcina Przybylskiego – zapisy do końca kwietnia.

4. Młodzież z klas I gimnazjum zapraszamy na spotkanie formacyjne we wtorek 22 marca o godz. 16.30 do Sali konferencyjnej.

5. W WIELKI CZWARTEK w godzinach przedpołudniowych w bazylice katedralnej w Gnieźnie zostanie odprawiona Msza Krzyżma. W naszej Parafii Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się o godz. 18.00. Po Mszy św. – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. W WIELKI PIĄTEK możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy od godz. 7.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.  Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godziny 22.00. Ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

 

7. W WIELKĄ SOBOTĘ możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 7.00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę w kościele co godzinę od 9.00 do 15.00; w Marulewach przy figurze o godz. 10.00, w Trzaskach w świetlicy o godz. 10.30. Ofiary składane w trakcie poświęceń pokarmów przeznaczone zostaną na utrzymanie naszego gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

8. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Caritas naszej Parafii w Wielką Sobotę przy poświęceniu pokarmów będzie rozprowadzał świeże chlebki na stół wielkanocny w cenie 2,00 zł. Dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów paczek dla ubogich naszej Parafii. W tym roku przeznaczyliśmy na pomoc już prawie 5 tys. zł. Za wszelkie ofiary składane do puszek w kaplicy i w kościele oraz za chlebki wielkanocne składamy serdeczne Bóg zapłać! Informujemy, że paczki świąteczne dla ubogich będą wydawane w naszym punkcie Caritas w Wielką Środę od godz. 17.00 do 18.00.

9. WIGILIĘ PASCHALNĄ w Wielką Sobotę – stanowiącą centrum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy o godz. 20.00. Na liturgię zapraszamy ze świecami. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie Mszy Świętej Wigilii Paschalnej Procesja rezurekcyjna. Tegoroczna Wigilia Paschalna będzie miała szczególną wymowę. W jubileuszowym roku 1050. rocznicy chrztu Polski w Wigilię Paschalną dotkniemy nie tylko świętych wydarzeń z historii zbawienia, lecz także tego wydarzenia z historii Polski. Szczytowym wydarzeniem jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski będzie nie kalendarzowa data 14 kwietnia, lecz właśnie „data liturgiczna” – Wigilia Paschalna. Odnowimy tego dnia wraz z całym Narodem przyrzeczenia chrzcielne, stając w duchu nad chrzcielnicą Mieszka I. Bardzo prosimy o liczny udział w liturgii Wigilii Paschalnej!

10. MSZE ŚW. W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA będą o godz.: 7.00 – Msza św. Rezurekcyjna, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00; nie będzie Mszy św. o godz. 8.00 i 16.00. Zwracamy uwagę, iż w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania jest zmiana czasu na „letni” – przesuwamy zegarek o 1 godzinę do przodu.

11. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego – w tym numerze w Przewodniku dodatek w postaci płyty do słuchania – są to prawdziwe historie ludzi, których Bóg wyprowadził z trudności. Jest także czasopismo Misyjne Drogi.

12. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Annę Michalak, Rozalię Lewińską, Teresę Derkowską, Mieczysława Szczepaniaka, Henryka Kunickiego, Konrada Zmudzińskiego, Roberta Posadzego i Jakuba Kajdera. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!