V NIEDZIELA ZWYKŁA – 07 LUTEGO 2016 r.

1. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dzisiaj w naszej parafii Mszę św. o godzinie 11.00 będzie sprawował Ksiądz Prymas Wojciech Polak z okazji Uroczystości upamiętniającej 32. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze oraz 35. rocznicę powstania NSZZ RI „Solidarność”.

2. Zakończyliśmy wizyty duszpasterskie w parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy nas przyjęli. Bóg zapłać za otwarte drzwi domów i mieszkań, za życzliwość, gościnę i złożone ofiary. Wszystkich mieszkańców naszej parafii obejmujemy modlitwą.

3. Od tego tygodnia biuro parafialne czynne będzie w poniedziałki, środy i piątki od godz. 17.00 do 18.00 oraz w soboty od godz. 11.00 do 12.00. W Środę Popielcową biuro wyjątkowo będzie nieczynne.

4. Parafialny Punkt Caritas czynny będzie w poniedziałek, 08 lutego, od godz. 17.00 do 18.00. 

5. W środę, 10 lutego, przypada Popielec i rozpoczyna się Wielki Post. Na znak pokuty tego dnia przyjmujemy popiół na nasze głowy. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 8.00, 9.30, 17.00, 18.00 i 19.30. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Post ścisły polega na tym, że wolno najeść się jeden raz do syta, a dwa razy lekko się posilić. Prawem o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. W Środę Popielcową nie ma dyspensy od tych obowiązków.

6. Przypominamy o bardzo ważnym uczynku chrześcijańskim, jakim jest jałmużna wielkopostna. W kaplicy wieczystej adoracji można składać ofiary do skarbonki. Zebrane pieniądze przeznaczymy na paczki świąteczne dla ubogich rodzin.

7. W Środę Popielcową rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi O. Piotr Krysztofiak, Dominikanin. Tematen rekolekcji: „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was” 1 P 5,7. W Środę Popielcową oraz w I. Niedzielę Wielkiego Postu nauki na wszystkich Mszach Świętych, w czwartek, piątek i sobotę nauki na Mszach Świętych o godzinie 8.00 i 18.00.

8. W trakcie rekolekcji, w czwartek, 11 lutego – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i osoby niepełnosprawne zawierzać będziemy Miłosierdziu Bożemu w czasie każdej Mszy św., a w czasie Mszy św. o godzinie 8.00 i 18.00 wszystkim chętnym udzielimy sakramentu chorych.

9. W piątek 12 lutego, po Mszy św. porannej o godzinie 8.00, Członkowie Wspólnoty Żywego Różańca, Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, Adoratorki Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Panie, które utrzymują czystość w kościele i kaplicy będą mieli spotkanie z Ojcem Rekolekcjonistą.

10. Od Środy Popielcowej będzie wystawiona w naszym kościele kopia Całunu Turyńskiego – płótno grobowe, na którym odbity jest tajemniczy wizerunek. Jak ufamy, Całun okrywał ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża i był świadkiem Jego zmartwychwstania. Jest to największa relikwia całego chrześcijaństwa. Dnia 18 czerwca 2015 r. nasza Parafia otrzymała w Turynie kopię Całunu. Kopia ta będzie wystawiona w kościele w Wielkim Poście oraz w Okresie Wielkanocnym, następnie zostanie umieszczona w kaplicy. W czasie kazań pasyjnych na Gorzkich Żalach usłyszymy więcej na temat Całunu. Kazania pasyjne będzie głosił w tym roku ks. Hubert Nowak. Niech ten Święty Znak pobudzi naszą wiarę w Zmartwychwstanie Pana.

11. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

– Drogi Krzyżowe w piątki:

po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.00 dla dorosłych,

o godz. 16.30 dla dzieci.

Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.00 (ofiary zbierane podczas tego nabożeństwa przeznaczone będą na kwiaty i budowę Grobu Pańskiego).

12. W sobotę 13 lutego w naszej parafii przypada Dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu – organizowany w ramach naszej Archidiecezji. Przez cały rok każdego dnia inna parafia modli się przed Najświętszym Sakramentem. Zapraszamy do adoracji w ciągu dnia (choćby kilka minut). Na co dzień wielu naszych parafian podejmuje modlitwę adoracyjną, ale w ten dzień zachęcamy wszystkich do ofiarowania swojego czasu w intencjach ważnych dla naszej archidiecezji. Wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 8.00 w kaplicy i potrwa do wieczornej Mszy św. o godz. 18.00.

13. Duszpasterstwo Młodzieżowe DOMino zaprasza na wielkopostne rekolekcje i warsztaty muzyki liturgicznej pod hasłem „Wyjdź na zewnątrz!”, które odbędą się od piątku 12 do niedzieli 14 lutego w Sali konferencyjnej. Rekolekcje i warsztaty są propozycją dla wszystkich miłośników muzyki liturgicznej i dla tych, którzy chcą dobrze przeżyć Wielki Post. Poprowadzą je Rafał Maciejewski (doktorant łódzkiej Akademii Muzycznej) i ks. Marcin Przybylski. Koszt uczestnictwa dla osób z Inowrocławia 35 zł (w cenę wliczone są materiały warsztatowe, sobotni obiad i podwieczorki, a także koszty związane z organizacją). Szczegóły i zapisy u ks. Marcina Przybylskiego. Uczestnicy warsztatów muzycznych zapraszają wszystkich parafian do udziału w adoracji Krzyża w sobotę 13 lutego o godz. 19.30 w kościele oraz na Mszę św. w niedzielę o godz. 12.30.

14. W przyszłą niedzielę, drugą niedzielę miesiąca, na tacę zbierać będziemy na cele parafialne.

15. W przyszłą niedzielę po Mszach św. czynna będzie Biblioteka Parafialna (ostatni dyżur po Mszy o 12.30).

16. Osoby przygotowujące się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, które nie ukończyły kursu przedmałżeńskiego, zapraszamy na katechezy do parafii Świętego Krzyża od soboty 13 lutego. Kurs odbywać się będzie przez pięć sobót o godz. 15.00 w salce na plebanii.

17. W okresie Wielkiego Postu przy Parafii Chrystusa Miłosiernego prowadzone będzie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dla osób dorosłych, które z różnych powodów nie mogły wcześniej przyjąć tego sakramentu. Dorosłych kandydatów do bierzmowania zapraszamy na pierwszą katechezę w pierwszą sobotę Wielkiego Postu, 13 lutego br., o godz. 17.00 do Sali Maryjnej przy kościele Chrystusa Miłosiernego.

18. Pomoc Kościołom w Potrzebie zbiera bezpłatnie zużyte: komputery, drukarki, telefony, monitory, sprzęt RTV i AGD… itp. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Inowrocławia do aktywnego udziału w tej zbiórce, która będzie miała miejsce w Środę Popielcową 10 lutego od godz. 10.00 do 12.30 przy plebani Parafii Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.

19. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie „Przewodnika katolickiego” – w dzisiejszym numerze przeczytamy m.in. o przyszłości ruchu lednickiego oraz o kolejnym Zjeździe Gnieźnieńskim.

20. Do wieczności Pan Bóg powołał: śp. Czesławę Niedzwiecką, Bernarda Słowikowskiego, Helenę Sojkowską i Łucjana Piekańskiego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!