Ogłoszenia na Niedzielę Męki Pańskiej

 

1. Poświęcenie palm będzie przed Mszą św. o godz. 11.00. Na rozpoczęcie liturgii zbierzemy się na parkingu od strony ul. ks. Ziarniaka; nastąpi poświęcenie palm, odczytanie Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja z palmami do świątyni.  Po Mszy św. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą samodzielnie wykonaną palmę.

2. Wyjazd na XXX Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym dzisiaj o 13.30 z parkingu przy kościele.

3. Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 17.00 (ofiary zbierane podczas tego nabożeństwa przeznaczone będą na kwiaty i budowę Grobu Pańskiego).

4. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – w Dzień Świętości Życia duchową adopcję dziecka poczętego podjęły 32 osoby.

5. Do końca marca trwają zapisy do Niepublicznego Przedszkola „Duszek” na rok szkolny 2015/2016. Zapraszamy od poniedziałku do środy w godz.: od 7.00 do 15.00.

6. Tegoroczna Miejska Droga Krzyżowa (przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 2) wyruszy sprzed kościoła Chrystusa Miłosiernego w Wielką Środę (1 kwietnia) o godz. 20.00. Szczegóły na plakacie w gablocie.

7. Prosimy o zgłoszenia chorych spoza stałej listy. Nawiedzimy ich w Wielką Środę rano. Do chorych ze stałej listy z posługą sakramentalną pójdziemy w sobotę 11 kwietnia.

8. W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w bazylice katedralnej w Gnieźnie zostanie odprawiona Msza Krzyżma.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.00. Po Mszy św. – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

9. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy od godz. 6.00. 

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.  Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew trzech części Gorzkich Żalów i adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą noc.

Od 21.00 do 22.00 medytację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież; w pozostałych godzinach adoracja w ciszy. Na stoliku przy wyjściu ze świątyni zostały wyłożone kartki z godzinami adoracyjnymi w nocy. Prosimy parafian o zapisywanie się, tak by adoracja trwała przez cały czas. Ofiary składane przy adoracji Krzyża zostaną przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie.

W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia.

10. Wielka Sobota jest dniem ciszy i skupienia. Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę, śmierć i zstąpienie Chrystusa do otchłani. Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Mszy św., dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony.

11. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę w kościele co godzinę od 9.00 do 15.00; w Marulewach przy figurze o godz. 10.00, w Trzaskach w świetlicy o godz. 10.30. O 15.30 instrukcja liturgiczna dla ministrantów i lektorów.

12. Wigilię Paschalną – stanowiącą apogeum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy o godz. 21.00. Na liturgię prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Procesja rezurekcyjna – po zakończeniu Mszy Świętej Wigilii Paschalnej. Bardzo prosimy parafian o liczny udział w liturgii Wigilii Paschalnej; nie będzie procesji rano w Dzień Zmartwychwstania.

13. Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą o godz.: 6.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00; nie będzie Mszy św. o godz. 8.00 i 16.00.

14. Dzieci pierwszokomunijne swoją pierwszą spowiedź będą miały w sobotę, 11 kwietnia o godz. 15.00 (a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy w niedzielę). Prosimy wszystkich parafian o modlitwę w ich intencji.

15. Już po raz jedenasty odbędzie się w Inowrocławiu Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Chętnych do reprezentowania naszej parafii prosimy o zgłaszanie się do 15 kwietnia u ks. Bogusława. Szczegółowy plan i regulamin Parafiady na stronie www.parafiada-inowroclaw.pl

16. Caritas Polska zachęca do kupna świec wielkanocnych w cenie 9 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc najuboższym. W kaplicy wieczystej adoracji można składać ofiary do skarbonki, a w kościele przy krzyżu artykuły spożywcze, chemiczne i zabawki. Z zebranych pieniędzy i darów Parafialny Zespół Caritas przygotuje paczki świąteczne dla ubogich rodzin. Ostatnio do puszek zebrano 1650 zł i 200 zł w bonach towarowych. Za ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Odbiór paczek w poniedziałek od godz. 17.00.

17. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W nowym numerze można przeczytać następujące artykuły: „Pokusa zazdrości”, „Ocalić ateistów”, „Noc na Kalwarii Pakoskiej”, „Iść czy nie iść? Leki przed spowiedzią”, „Teresa – uparta i święta” oraz „Zmiany w ustawie Mieszkania dla Młodych”.