NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 1.04.2012 R.

 

1.         Dzisiejszą niedzielą Palmową Męki Pańskiej, wspominając uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jak sama nazwa wskazuje jest to najważniejszy tydzień dla nas ludzi wierzących, albowiem wspominamy najistotniejsze wydarzenia w historii naszego zbawienia: zdradę, mękę, śmierć i grób Jezusa Chrystusa, by następnie świętować radość zmartwychwstania. Przeżyjmy ten szczególny tydzień razem w duchu modlitwy i kontemplacji. Zapraszamy parafian do uczestniczenia w liturgii tego tygodnia. W dniu dzisiejszym poświęcenie palm na każdej Mszy św., uroczysta procesja z palmami przed Mszą św. o godz. 11.00, zaś po Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną i rozdanie nagród.

 – WIELKA ŚRODA – dzień zdrady Jezusa przez Judasza. O godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami Osiedla Piastowskiego – wszystkich parafian zapraszamy do udziału w tym nabożeństwie pasyjnym, które rozpocznie się na parkingu przed kosciołem.

 – WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii będzie o godz. 18.00. W czasie Mszy św. nastąpi umycie nóg wybranym 12 parafianom na pamiątkę umycia nóg Apostołom przez Chrystusa. Po zakończonej Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy na pamiątkę modlitwy Chrystusa w Ogrójcu. Adoracja w ciemnicy będzie do godz. 22.00 a także w piątek od godz. 8.00 do 18.00.

 – WIELKI PIĄTEK – uroczysta liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00: wpierw liturgia słowa z czytaniem męki pańskiej, rozbudowana modlitwa powszechna, adoracja krzyża i Komunia św. Po liturgii przeniesienie Pana Jezusa do grobu pańskiego i adoracja Chrystusa w grobie według następującego porządki:

Najpierw zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali – poprowadzi p. organista

Od 20.15 – do 21.00 adorują Chrystusa dzieci – poprowadzi wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

Od 21.00 – do 22.00 – adoracja młodzieży – poprowadzą lektorzy i piesi pielgrzymi

Od 22.00 – do 23.00 – adoracja kobiet – poprowadzą kobiety ze wszystkich wspólnot

Od 23.00 – do 24.00 – adoracja mężczyzn – poprowadzą szafarze Komunii Św.,  panowie z Rady i mężczyźni Różańca

Od 24.00 przez całą noc trwać będzie adoracja. Pod chórem zostały wyłożone kartki z godzinami adoracyjnymi w nocy. Bardzo prosimy o zapisanie swoich nazwisk na poszczególne godziny, abyśmy mieli orientację ile osób w nocy będzie adorowało Jezusa w Grobie.

W Wielki Piątek o godz. 8.00 w ciemnicy i w wielka sobotę o godz. 8.00 przy grobie odmówimy jutrznię – chętne osoby zapraszamy do modlitwy.

Przypominamy, ze w wielki piątek obowiązuje post ścisły, nie wolno spożywać pokarmów mięsnych, raz wolno najeść się do syta i dwa razy się posilić.

 – WIELKA SOBOTA – Pan Jezus leży w grobie: dzień modlitwy i refleksji nad życiem i przemijaniem. W tym dniu, jedynym w roku święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Po modlitwie jutrzni nastąpi poświecenie wody – będziemy ja mogli zabrać do naszych domów. Święcenie pokarmów w kościele, co godzinę, począwszy od godziny 9.00, a skończywszy o godz. 17.00. Poświecenie pokarmów w Marulewach przy kapliczce o godz. 10.00, w Trzaskach w świetlicy o godz. 10.30.

 UROCZYSTA LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ Z PROCESJA REZUREKCYJNĄ będzie o godz. 21.00. Najpierw przed kościołem nastąpi poświecenie ognia i paschału, następnie po powrocie z kościoła następuje śpiew orędzia wielkanocnego i liturgia słowa zakończona Ewangelią o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Po homilii odśpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych, będzie błogosławieństwo wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po Modlitwie Powszechnej następuje Liturgia Eucharystyczna. Po Mszy św. procesja zmartwychwstania ulicami naszego osiedla. W tym roku przejdziemy ulicą Ziarniaka, Czarneckiego, Krzywoustego i Jagiellońską. Po powrocie do świątyni odśpiewamy Ciebie Boga wysławiamy i nastąpi błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Liturgia Nocy Paschalnej jest najważniejszą w ciągu całego roku, stąd powinniśmy wszyscy być na niej obecni. Prosimy na liturgie nocy paschalnej przynieść świece bądź paschaliki.

 2.                  W niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa Msze św. w naszej parafii będą o godz. 6.00,  9.30, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00 – nie będzie Mszy św. o godz. 8.00.

 3.                  Ks. proboszcz odwiedzi swoich chorych w poniedziałek 2 kwietnia

 4.                  W najbliższą środę 4 kwietnia w sklepie Polo przy ulicy Jagiellońskiej, robiąc zakupy będziemy mogli wrzucić do koszy znajdujących się w sklepie produkty żywnościowe i chemiczne jako dla serca dla uboższych na święta Wielkanocne. Także przy krzyżu w kościele, do wtorku włącznie, można zostawić wyżej wymienione rzeczy. Zachęcamy do ofiarności, aby radość świat mogła zapanować w każdym domu i w każdej rodzinie.

5.                  Ze względu na zakładanie instalacji grzewczych w pomieszczeniach Caritasu, jutro i aż do odwołania nie będzie czynne biuro Caritas

6.                  Duszpasterstwo młodzieży organizuje pielgrzymkę do Bawarii śladami Benedykta XVI 24 – 28 czerwca; koszt 320 złotych i 25 euro. Szczegóły i zapisy u ks. Huberta.

7.                  Zachęcamy do czytania prasy katolickiej; przy wyjściu z kościoła do nabycia nowy numer Przewodnika Katolickiego. W zakrystii można nabyć świece wielkanocne tzw. paschaliki w cenie 3 i 4 złote mogące służyć do procesji rezurekcyjnej i na stół wielkanocny – zachęcamy do nabycia.

8.                  W tym tygodniu Pan Bóg powołał do siebie Barbarę Czerską i Marię Lewandowską. Wszystkich wiernych zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.