NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – WIELKI TYDZIEŃ – 13.04.2014 r.

 

 

 

1.Rozpoczynamy w całym kościele Wielki Tydzień, który jak sama nazwa wskazuje, jest najważniejszy w ciągu roku dla ludzi wierzących; wspominamy bowiem najistotniejsze wydarzenia z historii zbawienia: zdradę, ostatnią wieczerzę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Do obchodów tego Wielkiego Tygodnia przygotowywaliśmy się przez cały okres Wielkiego Postu, przez nabożeństwa wielkopostne, a szczególnie przez odprawione w minionym tygodniu wielkopostne rekolekcje. Bardzo dziękujemy parafianom za obecność na Mszach św. i naukach rekolekcyjnych. Wielki Tydzień przeżyjmy razem jako czas zadumy, modlitwy i adoracji Boga. W zabieganiu przedświątecznym tak zaplanujmy czas, aby w tym tygodniu być w kościele, szczególnie w wielki czwartek, piątek i sobotę. Dzisiaj, w niedzielę palmową na każdej Mszy św. czytanie Męki Pańskiej. Na Mszy św. o godz. 11.00 poświęcenie palm, procesja z palmami i Eucharystia, zaś po Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zapraszamy wszystkich parafian na liturgię wielkiego tygodnia, szczególnie w tzw. Trzy dni święte:

– WIELKA ŚRODA – dzień zdrady Jezusa przez Judasza; o godz. 20.00 wyruszy z naszego kościoła, ostatnia w tym okresie Wielkiego Postu, Droga Krzyżowa ulicami Osiedla Piastowskiego – wszystkich parafian i gości zapraszamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie

 

– WIELKI CZWARTEK – pamiątka Ostatniej Wieczerzy Chrystusa, dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po homilii na pamiątkę umycia nóg apostołom przez Chrystusa, umycie nóg wybranym 12 parafianom. W czasie Mszy św., od hymnu „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy i wszystkie dzwony aż do liturgii wigilii paschalnej. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy i możliwość adoracji do godz. 21.00 a także w Wielki Piątek od godz. 8.00 do 18.00. Ofiary zbierane w Wielki Czwartek zostaną przeznaczone na potrzeby Seminarium Duchownego.

 

– WIELKI PIĄTEK – pamiątka drogi krzyżowej i śmierci Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00: czytanie męki pańskiej, rozbudowana modlitwa powszechna, adoracja krzyża i Komunia św. Po liturgii przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, a następnie adoracja według następującego porządku:

– od godz. 19.30 do 20.15 zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali – poprowadzi p. organistka 

– od 20.15 do 21.00 adorują Chrystusa dzieci – poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

– od 21.00 do 22.00 adoracja młodzieży – poprowadzą piesi pielgrzymi i duszpasterstwo Domino

– od 22.00 do 23.00 adorują kobiety – poprowadzą Matki Różańcowe i adoratorki Serca Pana Jezusa

– od 23.00 do 24.00 adorują mężczyźni – poprowadzą panowie z Rady Parafialnej i Ojcowie Różańcowi

Od 24.00 do rana indywidualna adoracja przy grobie. Przy wyjściu z kościoła zostały wyłożone kartki z godzinami adoracyjnymi w nocy. Prosimy parafian o zapisywanie się, tak by adoracja trwała także i w nocy Ofiary składane przy adoracji krzyża zostaną przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie.

 

– WIELKA SOBOTA – dzień zadumy i refleksji. Pan Jezus leży w grobie. Zgodnie z tradycją w tym dniu obowiązuje post od pokarmów mięsnych. Adoracja Chrystusa w grobie do 18.00. Postarajmy się przyjść całymi rodzinami, by adorować Chrystusa w ciszy i modlitwie. W tym dniu, jedynym w roku, święcimy pokarmy na stół wielkanocny. O godz.. 8.30 poświecenie wody  – będzie można ją zabrać do naszych domów. Poświecenie pokarmów w kościele co godzinę począwszy od godz. 9.00 a skończywszy o godz. 17.00, poświęcenie w Marulewach przy figurze o godz. 10.00, w Trzaskach w świetlicy o godz. 10.30 .

 

– UROCZYSTA LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ O GODZ. 21.00. Pan Jezus zmartwychwstał w nocy, dlatego w nocy zbieramy się na modlitwie i czuwaniu. Ta liturgia nocy paschalnej jest najważniejsza w ciągu całego roku; stąd powinniśmy wszyscy, jak najliczniej, być obecni na tej właśnie liturgii – przynosimy na tę liturgię świece. O godz. 21.00 przed kościołem nastąpi poświęcenie ognia i paschału. W kościele następuje uroczysty śpiew orędzia wielkanocnego, potem liturgia Słowa Bożego z uroczystym śpiewem Chwała na wysokości Bogu, ewangelią o Zmartwychwstaniu Jezusa i homilia. Zaśpiewamy Litanię do wszystkich Świętych, nastąpi poświecenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych. Po zakończonej Mszy św. procesja rezurekcyjna z Chrystusem Zmartwychwstałym na zewnątrz kościoła ze świecami. Bardzo prosimy parafian o liczny udział w tej liturgii nocy paschalnej i procesji, nie będzie procesji rano w Dzień Zmartwychwstania.

 

 – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – Msze św. będą o godz. 6.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00 i 18.00; nie będzie Mszy św. o godz. 8.00.

 

2.Do wtorku włącznie można składać artykuły spożywcze i przemysłowe przy krzyżu znajdującym się w naszym kościele. Za każdy dar serca ofiarodawcom dziękujemy.

 

3.Dziękujemy za dzisiejsze ofiary na tacę, które zostaną przeznaczone na cele inwestycyjno – renowacyjne.

4.W tym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej rodziny parafialnej Mirosławę Romanowską. Wszystkich wiernych zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu.

5. Zachęcam do czytania prasy katolickiej; u ministrantów do nabycia nowy numer Przewodnika Katolickiego; otrzymaliśmy także miesięcznik dla młodzieży Miłujcie się.