Budujące się Osiedle Piastowskie w Inowrocławiu należało do parafii św. Mikołaja. Ówczesny proboszcz ks. Prałat Dobromir Ziarniak po wielu zabiegach i staraniach nabył w dniu 28.08.1978r. działkę z domem mieszkalnym w Inowrocławiu przy ul. Jagiellońskiej 2, z przeznaczeniem na plebanię nowej parafii.
10 i 25.06.1979
Parafia św. Mikołaja nabyła nieruchomości zabudowane przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Janka Krasickiego (obecnie Ks. Dobromira Ziarniaka) z przeznaczeniem na budowę kościoła dla Osiedla Piastowskiego.
1.07.1979
W plebanii przy ul. Jagiellońskiej 2 zamieszkali przysłani przez Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego nowi duszpasterze: Ks. Franciszek Resiak – dotychczasowy proboszcz w Janikowie, jako adiutor nowej parafii i wikariusze – Ks. Roman Jakubowski i ks. Władysław Stefański.
3.10.1979
Powstającą parafię pw. Św. Ducha odwiedził Prymas Polski Ks. Kardynał Stefan Wyszyński, który interesował się problemami materialnymi i duszpasterskimi. Nawiedził kaplicę urządzoną w dawnym budynku mieszkalnym, którą nazwał „Betlejemką”.
30.10.1979
Ks. Bp Jan Michalski – Wikariusz Generalny z Gniezna dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła Świętego Ducha, krzyża i tymczasowej kaplicy – „Betlejemki”.
3.05.1980
Prymas Polski Ks. Stefan Kardynał Wyszyński erygował parafię pod wezwaniem Świętego Ducha na Osiedlu Piastowskim w Inowrocławiu. Funkcję proboszcza powierzył ks. Franciszkowi Resiakowi. Początkowo wspólnota parafialna gromadziła się na mszach św. w niedziele i święta pod wiatą na cmentarzu parafii św. Mikołaja, a potem w kaplicy „Betlejemce”, latem na placu zwanym „Bożą rolą”, a następnie w kaplicy – drewnianym baraku.
25.04.1981
Po wielu staraniach Wojewódzkie Biuro Planowania przestrzennego w Bydgoszczy wydało pozwolenie na budowę kościoła wg projektu doc. dr. inż. arch. Adama Lisieckiego. Prace budowlane wykonywane przez parafian nadzorował mgr inż. Mariusz Wojciechowski, a budową kierował Stanisław Kula z Janikowa.
18.09.1983
Ojciec Święty Jan Paweł II w Castel Gandolfo poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła podczas pielgrzymki ks. Proboszcza Franciszka Resiaka do Rzymu.
1.06.1984
Ks. Józef Kardynał Glemp – Prymas Polski przy współudziale Ks. Bp. Jana Nowaka – Sufragana z Gniezna dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w istniejące już fundamenty budującego się kościoła. W uroczystości uczestniczyli bardzo licznie zgromadzeni wierni.
Jesień 1985
Przeniesiona została kaplica z drewnianego baraku do tymczasowego pomieszczenia pod schodami budującego się kościoła.
Maj 1986
Zapoczątkowane odprawianie nabożeństw majowych o g. 20.30 połączonych z Apelem Jasnogórskim. Ks. Stanisław Talaczyński, ówczesny wikariusz wprowadził zwyczaj śpiewania pieśni maryjnych po nabożeństwach majowych.
17.03.1988
Wizytę w parafii złożył Ks. Prymas Józef Kardynał Glemp, który interesował się postępującą budową kościoła. Zebrani w kaplicy parafianie złożyli Ks. Prymasowi życzenia imieninowe.
16.03.1991
W górnym kościele przygotowywanym do użytkowania odbyło się spotkanie wiernych z Ks. Prymasem Józefem Glempem. Ks. Prymas poświęcił krzyż na ścianie ołtarzowej i przyjął życzenia z okazji zbliżającego się swojego święta patronalnego.
19.05.1991
O g. 12.00 odprawiona została pierwsza msza św. w górnym kościele – była to suma odpustowa celebrowana przez ks. Kan. Franciszka Welca – proboszcza parafii św. Mikołaja w Inowrocławiu. Kazanie odpustowe wygłosił ks. Teodor Paradowski – proboszcz parafii w Górze. Panował nastrój radości, bowiem po raz pierwszy wszyscy wierni uczestniczący we mszy św. pomieścili się w kościele.
10.11.1991
Poświęcony został górny kościół przez Prymasa Polski Ks. Józefa Kardynała Glempa, który celebrował uroczystą mszę św. Była to ostatnia wizyta w parafii Prymasa jako Arcybiskupa Gniezna.
23.05.1992
W parafii Św. Ducha odbyły się pierwsze Misje Święte, które głosili oo. Oblaci: Bernard Briks i Maksymilian Wendelberg. Podczas misji w dniu 28.05.1992r. wizytę w parafii złożył nowy Metropolita Gnieźnieński Ks. Arcybiskup Henryk J. Muszyński, który uczestniczył w wieczornym nabożeństwie majowymi i wygłosił Słowo Boże o Duchu Świętym.
6.01.1993
Ks. Franciszkowi Resiakowi – proboszczowi parafii Św. Ducha nadana została godność Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II. Dekret Stolicy Apostolskiej nadającej tę godność odczytał przed sumą prymariusz Ks. Mirosław Wdowiak. Przedstawiciele organizacji i ruchów działających w parafii wyrazili radość z uhonorowania ks. proboszcza i życzyli obfitych łask Bożych.
1.06.1993
Wizytę w parafii złożył Ks. Arcybiskup Henryk J. Muszyński, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił kaplicę w dolnym kościele pw. Oblubienicy Ducha Świętego.
10-11.09.1994
W parafii odbyła się uroczystość nawiedzenia relikwii św. Wojciecha w ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia męczeńskiej śmierci patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
18.05.1995
Odbyły się obchody 15-lecia istnienia parafii Św. Ducha w Inowrocławiu z udziałem Ks. Arcybiskupa Henryka J. Muszyńskiego, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił obraz Chrystusa Miłosiernego i stacje Drogi Krzyżowej.
16.10.1997
Grupa pielgrzymów parafii Św. Ducha w proboszczem ks. Franciszkiem Resiakiem i wikariuszem ks. Krzysztofem Tarbickim uczestniczyła w Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie
18-26.04.1998
W parafii Św. Ducha odbywały się Misje Ewangelizacyjne prowadzone przez Księży Salezjanów przygotowujące wiernych do jubileuszu 2000 roku. Podczas tych misji odprawiono po raz pierwszy Drogę Krzyżową ulicami osiedla z krzyżem misyjnym, niesionym na ramionach wiernych. Krzyż ten stoi w kościele i jest noszony podczas odprawiania Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście.
31.05.1998
Obchodzony był jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich ks. proboszcza Franciszka Resiaka, który otrzymał godność prałata. W jubileuszu uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, uroczystościom przewodniczyła Ks. Arcybiskup Henryk J. Muszyński.
30.05.2000
W parafii odbył się zjazd kapłanów rocznika kursowego Ks. Prałata Franciszka Resiaka w 42.rocznicę święceń kapłańskich. Mszę św. koncelebrowali wszyscy kapłani kursowi z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej.
25.03.2001
Ks. Biskup Tomasz Peta, po otrzymaniu sakry w drodze z Watykanu do Astany, w którym pracuje na misji, zatrzymał się w rodzinnym Inowrocławiu. Spotkał się z rodzicami oraz odprawił mszę św. w kościele Św. Ducha, w którym był wikariuszem w latach 1980-83.
2.06.2001
Na wieży kościoła został zamontowany ogromny, metalowy krzyż o wadze 11,5 t, mający 21,5 m wysokości i 9 m szerokości. Osadzony został przy pomocy najwyższego dźwigu w Polsce na wysokości 37 m od ziemi. Jest to największy krzyż posadowiony na obiekcie sakralnym w Polsce. Na drugi dzień krzyż ten został poświęcony przez Ks. Biskupa Bogdana Wojtusia – sufragana z Gniezna.
9-11.12.2001
W parafii Św. Ducha odbyły się rekolekcje adwentowe, głoszone przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego – sufragana łowickiego. Osoba rekolekcjonisty ściągnęła do kościoła Św. Ducha licznych wiernych z innych parafii.
1.06.2003
Parafię odwiedził Ks. Arcybiskup Henryk J. Muszyński z okazji 45-lecia święceń kapłańskich Ks. Prałata Franciszka Resiaka.
30.10.2004
Kościół Św. Ducha został powiększony o prezbiterium. Na ścianie frontowej – ołtarzowej parafianie mogli podziwiać witraż przedstawiający scenę z „Wieczernika”. Wykonawcą witraża była pracownia Marka Poczwardowskiego z Inowrocławia.
24.12.2004
Podczas mszy św. pasterskiej Jego Ekscelencja Ks. Biskup Bogdan Wojtuś – sufragan z Gniezna poświęcił witraż, prezbiterium kościoła i nową zakrystię.
2.04.2005
Wieczorem w kościele Św. Ducha licznie zgromadzeni wierni odprawili Drogę Krzyżową i uczestniczyli we mszy św., modląc się o zdrowie Papieża. Kiedy zawyły syreny oznajmiające o śmierci Jana Pawła II, ks. Dariusz Żochowski celebrujący Eucharystię odszedł na moment od ołtarza i powiedział do wiernych: „Nie muszę Wam chyba mówić, co oznaczają te syreny?”. W kościele zapanowała cisza. Na znak jedności w bólu zebrani w kościele utworzyli łańcuch złączonych rąk.
7.04.2005
Dla uczczenia pamięci zmarłego Papieża Jana Pawła II ulicami Inowrocławia od skweru Jana Pawła II do kościoła Św. Ducha przeszła procesja światła, w której uczestniczyło ok. 20 tys. Inowrocławian. O g. 21.37 rozpoczęła się msza św. w intencji zmarłego Ojca Świętego. Uczestnicy procesji pozostawili setki zniczy na schodach kościoła i wzdłuż ul. Jagiellońskiej.
10.01.2006
W kościele rozpoczęło się długo oczekiwane przez parafian ustawianie nowych ławek. Prace stolarskie obejmujące montaż ławek, brudników na ścianach i konfesjonałów trwały do końca kwietnia 2008r. Prace wykonywała firma stolarska p. Szewczaka z Rogoźna.
23.09.2006
W parafii Św. Ducha odbył się Diecezjalny Dzień Młodych z okazji uroczystości Św. Stanisława Kostki.
11.11.2007
Ks. Prałat Franciszek Resiak – proboszcz parafii Św. Ducha poświęcił piękne tabernakulum w nowo urządzonym prezbiterium. Wykonawcą wystroju prezbiterium była pracownia artystyczna Szczepaniaków z Rzeszowa.
25.03.2008
Po świętach Wielkanocnych przez 3 tygodnie Zakład Kamieniarski Wolskich z Mizernej k. Czorsztyna wykładał marmurowymi płytami posadzkę kościoła.
7-11.05.2008
W parafii odbywały się rekolekcje głoszone przez o. Jarosław Rodzika – pallotyna z Częstochowy, przygotowujące duchowo parafian do uroczystości konsekracji kościoła pw. Świętego Ducha.
18.05.2008
Kościół pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu został konsekrowany i oddany Bogu na chwałę przez Jego Ekscelencję Ks. Arcybiskupa Henryka J. Muszyńskiego – Metropolitę Gnieźnieńskiego podczas uroczystej sumy. Wierni zgromadzeni w kościele byli świadkami spełnienia wymogów prawa kanonicznego w odniesieniu do kościoła Świętego Ducha, który stał się miejscem świętym, przeznaczonym do sprawowania kultu bożego.
14.08.2010
Podczas mszy św. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Bogdan Wojtuś – sufragan z Gniezna dokonał wprowadzenia ks. dr Grzegorza Iwińskiego na urząd proboszcza parafii Świętego Ducha.
W ramach strony swietyduch.pl stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. SzczegółyAkceptuję
Polityka prywatności i cookies
Polityka prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.